אינסומניה – איך לאבחן ולטפל בה, כשהלב לא יכול להרפות

היא נכנסה לקליניקה די בשקט.  

אך ברגע שנפרץ הסכר, התחילה לספר לי על המחשבות שרודפות אותה. הן דולקות אחריה גם במשך היום, אך היא מצליחה להימלט מהן אל תוך הרחובות הסואנים של המשימות שעל סדר היום. 

אבל בשעת השינה, כשהרחובות מתרוקנים, הן מכתרות אותה, לא נותנות לה לברוח, והיא נשבית בידיהן. לא מצליחה להירדם.   

אחרי כמה שעות, העייפות מצליחה להניס אותן כדי לאפשר לה תנומה קלה. אך אינה רחוקה העת שבה יירדמו השומרים, ושוב ישובו הרודפים, יפיחו בה חלומות מטרידים, ויעירו אותה. 

למולה, הגיע הוא, בן 6. 

העיניים הסתכלו עליי, וברחו. שוב ושוב. הוא אוטיסט, איפה שהוא באמצע הספקטרום, מדבר. כמו רבים אחרים בספקטרום, הוא סובל מנדודי שינה. ולא רק הוא.

אמהות רבות לילדים אוטיסטיים לא ישמעו לעולם את ילדן קורא להן ״אמא״. אבל אמא שלו סיפרה כמה היא יראה מצליל המילה הזו. כי הוא מתעורר בבהלה וקורא ״אמא״ כ-7 פעמים כל לילה. 

כשהיא מרדימה אותו בעמל רב מגיעה שעת המבחן- לצאת מהחדר בזהירות-בזהירות. כל רחש שאחרים לא יבחינו בו יגרום לו לקרוא לה שוב, ויחזיר אותה לעוד עשרים דקות ישיבה בחושך.

במבט ראשון, אופי האינסומניה נראה דומה. שניהם מתקשים להירדם, שנתם קלה, והם סובלים מחרדה. אבל הטיפול היה שונה לגמרי. מדוע?

כדי להבין את הגישה לטיפול באינסומניה ברפואה סינית, צריך להיזכר בפרדוקס בסיסי:

אף אחד לא יכול ללכת לישון.

אף אחד לא יכול לגרום לעצמו להירדם. וגם לא לאף אחד אחר. כל הסובלים מאינסומניה מכירים היטב את האמת הזו. הורים לילדים אוטיסטים, ולילדים בכלל, חווים אותה יום יום. 

למה אי אפשר לשלוט בהירדמות? משום שהשינה היא תפקוד של הלב, ואת תפקודי הלב אי אפשר להכריח. אהבה, תובנה, שינה- לקיסר אין בהן שליטה. הוא יכול רק להרפות, וכך לאפשר לעבותות האהבה, להארת ההשראה, ולחבלי השינה ליפול בעצמם. עשייה באי-עשייה.

מה הטיפול באינסומניה?

קודם כל צריך להבין מה מפריע לתהליך ההרפיה.

לפי רפואת הצמחים הסינית, חסרים שונים (בעיקר ב-Yin/דם) יכולים לגרום לחולשה של הלב. הקיסר לא מצליח להרפות משום שהוא עייף. זה נראה כמו פרדוקס, אבל כל מי שראה ילד שעבר את שעת השינה שלו מבין במה מדובר. 

חסרים בחומר מפריעים לעיגון ה-Yang ומובילים לעליית חום שקשה לעצור. Tian Wang Bu Xin Dan 天王补心丹- הכדור המיוחד של הקיסר השמיימי לחיזוק הלב- הוא מרשם עיקרי לטיפול בחסרים כאלה. 

אבל מטפלים עלולים לשכוח שגם עודפים (בעיקר חום ו/או ליחה) עלולים להצטבר בלב ולהטריד אותו. הקיסר אינו מצליח לפנות לתפקודיו ולהרפות משום שהוא עסוק בהתמודדות סיזיפית עם תקיעות. בולטת בין הפורמולות שמטפלות במצב כזה היא Huang Lian Wen Dan Tang 黄莲温胆汤, בראשות Huang Lian, עיקרית לניקוי הלב מליחת חום. 

איך מאבחנים

לפי התבוננות, סימפטומים נוספים, לשון, ודופק.

אימו של הילד האוטיסט סיפרה לי שהוא מזיע בלילה, עד שנשארים כתמים לבנים על המצעים. הוא היה רזה, ולשונו הייתה חסרת חיפוי. הטיפול בצמחים התבסס בתחילה על Dao Chi San 导赤散. כמות היקיצות ומפלס החרדה ירדו שניהם בהדרגה.

האישה רדופת המחשבות סיפרה בין השאר על צריבה בדרכי השתן, ואת לשונה עיטר חיפוי צהוב עבה. Huang Lian Wen Dan Tang עזרה ללב שלה למצוא שקט, והאינסומניה נעלמה עם הטיפול בפורמולה ובדיקור לפי חמשת האלמנטים.

החשוב שבתפקודי הלב

כדי לאפשר שינה, הלב אמור להרפות. כמטפלים, תפקידנו לברר מה מפריע לו. בדרך כלל יהיה מדובר בשילוב של חוסר איזון חומרי ואנרגטי. 

הדיקור מדויק לאיזון הרמה האנרגטית- אם מדובר למשל ב-Gui 鬼, או בחוסר איזון באחד האלמנטים שמציף את הלב ברגשות. צמחי המרפא מאזנים באומנות עודפים וחסרים. 

יחד הם יחזירו ללב את היכולת לאפשר שינה, בעזרת החשוב שבתפקודיו:

Non-doing, Wu Wei 无为.

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.