מינונים של צמחי מרפא סיניים חלק 2: איך להימנע מטעויות במינון יומי

צמחי המרפא שבחרת היו מדויקים.

האבחנה שלך הייתה ברורה.

אבל… הפורמולה לא עבדה. איפה טמונה הבעיה?

יכול להיות שבמקום כל כך פשוט.

6 גרם ליום זה מינון הלקיחה היומי לצמחי מרפא סיניים באבקה.

האם כך לימדו אותך?

המינון הזה יכול להיות בסדר גמור. אבל הוא יכול להיות גם לא יעיל.

מינון לקיחה יומי של צמחי מרפא סיניים מפריע בעיקר למטפלים במערב.

בסין, אין מינון לקיחה יומי. כמו שהסברתי בכתבה הקודמת על מינונים, בסין מכינים פורמולות צמחי מרפא במרק. כשמכינים מרק, המינון היומי הוא פשוט הנוזל שבו התבשלו הצמחים שנבחרו.

אבל במערב… הרבה מטופלים בצמחי מרפא סיניים לוקחים פורמולה באבקה מרוכזת.

וכחלק מהדרכת המטופלים, צריך לומר להם כמה אבקה לקחת ליום. המינון המקובל במערב הוא 6 גרם ליום.

האם אי פעם חשבת על המספר הזה? האם הוא מספיק, נכון ומתאים לכל מצב?

בפשטות: לא. הוא לא תמיד מספיק. לא תמיד נכון. ולא מתאים לכל מצב.

הוא מינון בסיסי שיכול לשמש נקודת התחלה למרשם שלך. אבל אז יש כמה שאלות שאמורות לעלות לך לראש. רק שקלול התשובות שלהן הוא שיקבע מה המינון הנכון בכל מצב.

חשוב לא לבסס את ההחלטה על תשובה לשאלה אחת בלבד. חשוב לענות על כולן, והשקלול של כולן יכריע.

כמה צמחי מרפא יש בפורמולה?

מספר הצמחים בפורמולה ישפיע על מינון הלקיחה של כל אחד מהם. ההסבר נמצא במאמר הקודם, ונמשיך בדוגמא ממנו. אם נתת את Liu Wei Di Huang Wan הבסיסית, הפורמולה תיראה כך:

 • Shu Di Huang 10g
 • Shan Zhu Yu 10g
 • Shan Yao 10g
 • Fu Ling 10g
 • Ze Xie 10g
 • Mu Dan Pi 10g

אם המטופל לוקח 6 גרם ליום, הוא יקבל גרם אחד מכל צמח. אבל החלטת לעשות מודיפיקציה, ולהוסיף את הצמחים הבאים לחום ריק:

 • Zhi Mu 10g
 • Huang Bai 10g

ואת הצמחים הבאים לטיפול באינסומניה (במינון גבוה):

 • Mu Li 30g
 • Long Gu 30g

יוצא שהמינון של Mu Li ו-Long Gu הוא יותר מגרם ליום. אבל המינון של Shu Di ירד בכמעט 60%. אם חשוב לך שהמינון שלו יישאר גרם ליום, חייבים להעלות את המינון של Shu Di בפורמולה. או להעלות את המינון היומי.

מה חומרת המצב שדורש טיפול בצמחים?

ככל שהמצב חמור יותר, מינון הלקיחה היומי אמור להיות גבוה יותר.

לדוגמא: מטופלת סובלת מדלקות גרון חוזרות. היא הגיעה אלייך כדי להימנע מחזרה לאנטיביוטיקה שוב ושוב. הדלקת שלה מתפתחת תוך יום וחצי. מתחילה בכאב גרון מינורי, ועוברת לגרון אדום, מודלק, וחום סיסטמי. בשלב הדלקת החמור- צריך אנטיביוטיקה. כדי לא להגיע לשם- אפשר להתחיל לטפל בצמחים מיד כשהסימנים הראשונים מתחילים. וכדאי להתחיל במינון יומי גבוה יותר. גם 12 גרם ליום.

לעומת זאת, מטופל שסובל מחולשת כליות לפי הרפואה הסינית- ייקח צמחים לאורך זמן. הכליות לא יתחזקו ביום אחד. לכן, מינון הצמחים יכול להיות נמוך יותר.

מה מבנה גוף המטופל? מה גובהו ומשקלו?

יש לך מטופל בגובה 2 מטר ובמשקל 130 קילו? הוא יצטרך בדר״כ מינון גבוה יותר מאשר מטופל בגובה מטר וחצי, במשקל 50 קילו. אותו מטופל גבוה ורחב יכול לספר שאדוויל אחד לא עובד עליו, הוא חייב לקחת שניים. וגם המינון הסטנדרטי של צמחי מרפא עלול להיות נמוך מדי עבורו. כדי שהמינון יהיה אפקטיבי- הוא צריך להיות גבוה יותר.

וגם מטופלים נמוכים או במשקל נמוך יותר- ייתכן שיזדקקו למינון נמוך יותר.

בן כמה המטופל?

אם המטופל שלך עדיין ילד, רוב הסיכויים ש-6 גרם אבקה ביום הוא מינון גבוה מדי.

תינוקות וילדים זקוקים למינון נמוך הרבה יותר של צמחים. באבקה מרוכזת, כ-2 גרם אבקה ליום לכל 10 קילו של משקל גוף.

אבל האות הכי חשובה היא כ-. כ-2 גרם אבקה ליום. לפעמים פחות, לפעמים יותר (בהתאם לשקלול). במקרה של ילדים, חשוב לעבור התמחות מתאימה בצמחי מרפא סיניים לילדים. אני עברתי את שלי עם גלעד ארבל. זה חשוב, כי ילדים הם קטנים. הם חולים מהר, ומגיבים מהר- ברוב המקרים. טיפול לא נכון, ומינון לא נכון- ישפיעו עליהם יותר חזק, ויותר מהר. התמחות נכונה תלמד אותך לשקלל את הגורמים כדי לדעת מה המינון המדויק לכל ילד בכל מצב.

מה אופי הצמחים בפורמולה?

חשוב לשים לב. אופי הצמחים ואופי התלונה הקלינית לא חייב להיות דומה. כלומר לא בכל מצב כרוני נטפל רק בצמחים עדינים. לכן מדובר בשאלה נפרדת. Ren Shen למשל, הוא צמח חזק ומהיר בפעולתו, אך מטפל גם במצבים כרוניים. כולם מכירים אותו כצמח הראשון לחולשת Sp Qi.

השאלה לגבי אופי הצמחים חשובה במיוחד בטיפול בילדים. יש צמחי מרפא סיניים חזקים ומהירים בפעולתם. הם גם עלולים לגרום לעצירות, לשלשול, או לתופעות אחרות- אם ניתנים במינון גבוה מדי. אם ניתן לילד פורמולה מהירה וחזקה שכזו, ייתכן שנזדקק למינון נמוך יותר. אבל אם מדובר בפורמולה עדינה- נוכל לתת מינון גבוה יותר.

האם המטופל לוקח צמחי מרפא סיניים בפעם הראשונה?

אם כן, כדאי להנחות אותו לקחת מינון יומי נמוך יחסית בהתחלה. זה חשוב כדי למנוע תופעות לוואי מפורמולות. גם אם המטופל כבר לקח צמחי מרפא סיניים בעבר אבל מערכת העיכול שלו רגישה- כדאי להתחיל במינון יומי נמוך יותר. וגם לקחת את הצמחים אחרי האוכל. כך מערכת העיכול תתרגל לצמחים, ואז אפשר יהיה להגיע למינון מלא, וללקיחה על בטן ריקה.

אז איך לקבוע מינונים של צמחי מרפא סיניים

לא חבל לאבחן נכון, לבחור צמחי מרפא, ולגלות שהפורמולה לא עובדת?

לא חבל על התסכול שלך? למה הצמחים כל כך מדויקים אבל לא עובדים?

שלא לדבר על התסכול של המטופל, ועל חוסר האמון שלו בטיפול.

זה נורא חבל, כי לפעמים האבחנה שלך באמת נכונה, וגם בחירת הצמחים. הבעיה היא רק במינון היומי.

אי אפשר להסתמך על מינון יומי אחד לכל מטופל, בכל מצב. מינון יומי נכון צריך לשקלל כמה גורמים. וגם לא להסתמך רק על אחד מהם:

 • כמות צמחי המרפא בפורמולה
 • אופי הצמחים
 • חומרת המצב
 • מבנה גוף המטופל
 • גילו
 • אם הוא לוקח צמחי מרפא סיניים לראשונה

שקלול כל הגורמים האלה יביא אותך לבחור מינון אפקטיבי. כדי שהאבחנה שלך ובחירת הצמחים שלך לא ייפגעו ע״י טעות כ״כ קטנה. כ״כ ניתנת לתיקון.

עוד אודות מינונים של צמחי מרפא סיניים- בהמשך סדרת המאמרים. כדי לא לפספס- ההרשמה לבלוג הליווי הקליני ממש כאן למטה:

4 תגובות

 1. פנינה, מאמר מצוין כהרגלך!
  סקירה יפה מאוד של השיקולים של מטפל בצמחים.

  אני חושבת שחשוב היה לציין במאמר שאת מתייחס לאבקה מרוכזת, ביחס של חמש לאחד, ולא אבקה שהיא raw טחון (san).
  שאלת ריכוז הפורמט שאנחנו משתמשים בו היא תמיד השאלה הראשונה שצריכה להישאל.

  כל הכבוד על המאמר המקצועי והמקיף! מחכה למאמר הבא!

  השאר תגובה
  • היי אושרי יקרה! תודה רבה!
   לגבי הערתך על האבקה- לא ציינתי באיזו אבקה מדובר, כי עיקר המאמר התייחס לשיקולים בבחירת מינון יומי. האבקה הייתה רק דוגמא. נכון ש-6 גרם הוא המינון המוכר לאבקה מרוכזת 5:1, אבל השיקולים רלוונטיים גם לאבקת צמחים טחונים, וגם לטינקטורה לצורך העניין. כל צורת לקיחה שאינה Raw- בישול.
   בעיניי, ריכוז הפורמט יכול להיות מאוד מבלבל בבחירת מינון יומי. כי ריכוז 5:1 מלמד שכל גרם אבקה מרוכזת שווה ל-5 גרם צמח Raw מבחינת ריכוז החומרים הפעילים. לעומתה, אבקת צמחים טחונים בריכוז 1:1, אמורה להיות בעלת ריכוז נמוך הרבה יותר של חומרים פעילים. ריכוז נמוך פי 5. אם שואלים את שאלת ריכוז הפורמט- מטפלים עלולים להזמין עשרות גרמים ליום מהאבקה הטחונה… אבל כמי שעובדת הרבה עם אבקת צמחים טחונים, אני יודעת שדווקא היא יעילה במינון נמוך יותר מאשר 6 גרם ליום… למרות שלכאורה, היא הייתה אמורה להינתן במינון גבוה פי 5 (כמינון בסיסי).
   בקיצור- על אבקת צמחים טחונים, שראוי לדון בה באריכות, מתבשל מאמר לאחד החודשים הבאים.
   ואשמח לראות אותך כאן שוב גם אז!

 2. כתמיד, את כותבת יפה וברור. הייתי שמחה אם היית מתייחסת גם למינונים של צמחים טחונים לאבקה להבדיל מגרנולות או אקסטרקט כמו שקוראים להם בטריפוליום ושאליהם התייחסת במאמר שלך. כנ"ל לגבי מינון בטינקטורות.
  תודה רבה!

  השאר תגובה
  • היי טל, תודה!
   הסיבה שכתבתי על גרנולות היא משום שזו צורת לקיחה שהרבה מטפלים רגילים אליה. והרבה פעמים עליה מדברים בבתי הספר לרפואה סינית. אבל גרנולות, והמינון הבסיסי שלהן- הם רק דוגמאות. מטרת המאמר הייתה למנות את הגורמים השונים שאמורים להשפיע על בחירת המינון היומי. כמובן שגורמים משפיעים בצורה דומה על מינוני לקיחה של אבקות טחונות של טריפוליום, או טינקטורות.
   אם שאלתך היא מה המינון הבסיסי לאבקות טחונות- התשובה מורכבת, משום שהשאלה היא מה צורת הלקיחה שלהן. האם בתיונים לבישול? האם בקפסולות? על השאלה הזו ועוד מתבשל מאמר לאחד החודשים הבאים.
   בהצלחה רבה טל יקרה.

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.