אין לך כוח.

אתמול היה לך יום ארוך. בקושי היה לך זמן לחטוף משהו בצהרים.

כשישבת בעוד פקק לפני רמזור, ענית להודעות שהצטברו לך בטלפון, ואז התקשרת למי שהשאיר לך הודעה קולית. לנצל את הזמן. אחרי שהגעת הביתה, הגיעו שגרת החוגים והטיפולים ואחריה שגרת הערב שהתישה אותך עוד יותר. אחרי שכולם נרדמו, בקושי הצלחת להרים את עצמך מהספה. כי לפני שהולכים לישון צריך להתקלח, ולצחצח שיניים, ולמי יש בכלל כוח לזוז.

בסוף השבוע הצלחת לישון קצת יותר, אבל אז רשימת המטלות שלך התארכה. רק מהמחשבה על כל מה שמחכה לך התעוררת בלי כוחות ביום ראשון, והנה התחיל עוד שבוע.

ובלי ששמת לב, זה הפך לסגנון חיים

כאילו עלית על רכבת הרים שמטיסה אותך במהירות מסחררת מבלת״ם אחד למשבר אחר. פעם אמרת לעצמך שעוד מעט זה ייגמר ואפשר יהיה לרדת מהרכבת ולחזור לחיים נורמליים. אבל רכבת ההרים הזאת מגיעה לנקודת ההתחלה, עוצרת לרגע, לא נותנת לך לרדת, וחוזרת לסחרר אותך.

ויש שני דברים בסחרור הזה שמסכנים את האושר שלך ושל המשפחה שלך.

שני דברים שאין לך בשבילם זמן- אבל כשמוותרים עליהם כל השאר מתפרק

כמה פעמים בשבוע האחרון אמרת לעצמך: ״למי יש זמן לישון? אני אשלים שעות בסוף השבוע״?

או ״רק עוד שעה לתקתק את הבית, ואז למיטה?״

על רכבת ההרים שקרויה החיים שלך, אין זמן למספיק שעות שינה. יש לך כל כך הרבה להספיק- והשינה היא זאת שנפגעת ראשונה- למה לא לנצל את השעות האלה למשהו מועיל יותר?

אז זהו, ששינה היא לא מותרות. שינה היא תהליך שהגוף והמוח זקוקים לו כמו למזון ולאוויר.

כשמתחילים לוותר על שינה- הגוף והמוח שלך נכנסים למצוקה. כמו שהם היו נכנסים למצוקה אם הם לא היו מקבלים חמצן או מזון. וכשהגוף והמוח במצוקה יש לך פחות סבלנות למשפחה שלך, ופחות אנרגיה בעבודה.

לוותר על שעות שינה אולי נותן לך להספיק יותר היום, אבל במצטבר- הגוף והמוח שלך הופכים להיות פחות יעילים, וגורמים לרשימת המטלות שלך להתארך, מה שגורם לך לרצות לוותר על עוד שעות שינה- כי לא הספקת לעשות את כל מה שרצית בגלל שלא היה לך כוח.

זה מעגל רשע שגורם להכל להתדרדר

הוא גורם ליכולות שלך בעבודה להתדרדר, וגם ליחסים בתוך המשפחה. ויש לו גם השפעות ארוכות טווח. מחקרים מוכיחים שחוסר מצטבר בשעות שינה יכול לגרום להשמנה, מחלות לב, סוכרת, ודיכאון. הוא גם יכול לסכן אותך בכביש.

כל אחד זקוק לכמות אחרת של שעות שינה. ברגע שמצאת מה הכמות שהגוף שלך צריך- אסור לוותר עליה, לפחות רוב השבוע. זה ייצור מעגל קסמים חדש. יהיו לך גם מצב רוח טוב וגם יותר אנרגיה, ותספיקי יותר בעבודה ובבית. זה יאפשר לך להמשיך לשמור על שעות השינה שהגוף זקוק להן.

ויש עוד דבר הכרחי לאושר שלך שנראה לך מיותר לגמרי

משחק.

זה נראה לך מגוחך. החיים שלך מלאים במטלות ועבודה רצינית. למי יש זמן לבזבז על משחק? משחק שייך לילדים.

האמנם?

ד״ר סטוארט בראון הוא פסיכיאטר וחוקר. לפי המחקר שלו יש לנו צורך ביולוגי למשחק- כמו שיש לנו צורך לאכול ולישון. בספרו הוא כותב ש:

״ההיפך ממשחק הוא לא עבודה- ההיפך ממשחק הוא דיכאון״.

אבל מה זה בכלל משחק?

פעם אהבת לשחק בחול, או בבובות. היום- אולי פחות… אז מה זה משחק?

הנה דוגמא:

אני אוהבת לצלם. רוב הזמן אני לא מצלמת במטרה להנציח משהו. אני מצלמת סתם כי אני אוהבת לתפוס דברים יפים באולימפוס שלי. זה לא חלק מהעבודה שלי. אני יכולה למצוא את עצמי מצלמת במשך שעה או יותר בלי להביט בשעון אפילו פעם אחת. אני יכולה להיות יצירתית, לעשות טעויות- ולהיות מי שאני. אז צילום הוא משחק בשבילי.

ד״ר בראון מסביר שיש למשחק 7 מאפיינים:

 1. אין לו מטרה- משחקים לשם המשחק.
 2. הוא חופשי- לא נדרש ממך, לא מטלה או עבודה.
 3. יש לך משיכה עמוקה אליו, והוא גורם לך אושר.
 4. הוא גורם לך לאבד תחושת זמן.
 5. חופשי מציפיות- את יכולה להיות מי שאת.
 6. מאפשר לך ספונטניות, פתיחות לשינוי, בלי להינעל על איך דברים צריכים להיות.
 7. גורם לך לרצות להמשיך.

לא, משחק עם הילדים הוא לא בהכרח משחק בשבילך

יכול להיות שמשחק עם הילדים על הרצפה הוא לא משחק בשבילך. כי הוא לא עומד בקריטריונים. לא בטוח שהזמן עובר בלי שתרגישי. לא בטוח שהיית רוצה לשחק על הרצפה אם לילדים לא היה את הצורך הזה.

הנה סיפור שימחיש לך את העניין. לפני שבועיים הלכתי עם חברה טובה ל״כד וחומר״, סטודיו לקרמיקה בירושלים. אפשר לבחור שם כלי חרס מוכן, לצייר עליו כיד הדמיון, ואחרי שבוע לקבל כלי מוכן לשימוש.

אני חובבת ציור, ולכן הציור על הצלחת שבחרתי היה לי משחק מושלם. לא שמתי לב שהזמן עובר, והתחלתי לדמיין מה אוכל לצייר על כלים אחרים בביקורים הבאים שלי שם.

אבל חברתי סיימה די מהר את העבודה על האגרטל שלה, ואז חיפשה מה לעשות בעודה מחכה לי. זה היה משחק בשבילי כי אני אוהבת אומנות- אבל זה לא היה משחק בשבילה.

וכל אחד צריך למצוא זמן למה שהוא משחק בשבילו. לשחק עם הילדים לא נחשב, אלא אם זה גורם לך לשכוח מעצמך ולהנות כמו ילדה.

אז מהם המשחקים שלך?

צריך לחפש את המשחקים שלך. אולי הם תחביבים שהיו לך פעם ושכחת מהם מקוצר הזמן. או שהם דברים שעדיין לא ניסית. בכל מקרה, משחק בשבילך הוא כל פעילות שתעמוד בכל הקריטריונים למעלה. הנה כמה רעיונות שיוכלו לעזור בהתחלת החיפוש:

 • אומנות, ציור, כדרות, נגינה, כתיבה, שירה, ריקוד
 • טיול, בילוי עם חברים, ביקור במוזיאונים
 • איסוף חפצים, קריאה, לימוד, בישול, אפייה
 • צפייה בהופעות מוזיקה, מחול, תיאטרון או קולנוע
 • ספורט- כדורסל, כדורגל, באולינג, סנוקר, כדוריד, מטקות, וכו׳

כל אחד במשפחה יכול לכתוב רשימה של מה הוא משחק בשבילו. כך אפשר למצוא גם דברים שהם משחק בשביל כולם, ואפשר להנות מהם יחד.

ואז מגיע החלק החשוב ביותר

למצוא לך זמן לשינה.

וגם זמן למשחק, זמן שיתן לנשמה שלך לפרוח.

לבד או עם המשפחה.

זה עלול להיות מפחיד בהתחלה (״איך אני אספיק הכל?״).

אבל הזמן שמוקדש לשינה ולמשחק ישמור על המוח שלך יצירתי, מאושר, ואנרגטי- בבית ובעבודה.

תראי איך פתאום יהיה לך חשק לעשות את כל השאר.