איך לתת צמחים לכל מטופל בביטחון?

תכנית ליווי קליני למטפלים ברפואה סינית פנינה דרויאן

כשהמטופלים הראשונים מתחילים להגיע, מתחילים להגיע גם החששות. האם הידע התיאורטי מספיק כדי לטפל בהם? זה מרגיש כמו התחזות- מי אני בכלל שאמציא להם פורמולה? אולי אפשר לשאול את אחד המורים? אבל לא נעים להתקשר עם שאלות על כל מקרה שמגיע…

היית רוצה לשבת מול מטופל, להקשיב לו, ולדעת בדיוק מה לשאול. להתחיל לחשוב על פורמולות בזמן שהוא מדבר. כמו שעולות לך בראש נקודות דיקור. לשבת מולו ולכתוב לו פורמולה, בלי לקחת את המקרה הביתה לדפדוף אינסופי בספרים.

זה אפשרי. צריך רק ליווי קליני מתאים.

 לעבור מערפל בראש- לאומץ לתת צמחים

 

כבר מס' שנים אני מטפלת מוסמכת. ועדיין, כל פעם כשהרגשתי שמה שיכול לעזור מאוד למטופל שלי זה פורמולת צמחים, הייתי נעצרת… מה עושים עכשיו, איך מתקדמים מפה? 

למדתי צמחים ואפילו אהבתי אותם, ולגמרי הבנתי את חשיבותם להצלחת הטיפול. אבל לא היה לי את הביטחון לתת פורמולה שהיא לא פורמולת פטנט. פורמולות פטנט הן נהדרות אבל לא תמיד מתאימות במאה אחוז לאבחנה. ומה עושים אז..? 

זה היה המצב שבו התחלתי את הדרך שלי עם פנינה. תוך כדי התכנית לליווי קליני, מסך העשן שהיה לי בראש התחיל להתפזר. פנינה עברה על כל הצמחים הבודדים החשובים ונתנה דגשים קליניים, אבל הכי חשוב בעיניי זה הסדר שהיא הצליחה לעשות באבחנה מבדלת לפתולוגיות הנפוצות בקליניקה. לאט לאט עם הרבה עידוד ותמיכה מצידה, העזתי להתחיל לכתוב פורמולות אישיות למטופליי לבד, וההצלחה לא איחרה להגיע… 

גם היום היא מלווה אותי כל פעם כשיש קייס מאתגר. לא פעם כשאני מתלבטת האם לנסות להתמודד עם מקרה מסובך במיוחד, שבו לצמחים יש חלק חשוב בריפוי, העובדה שיש לי את התמיכה שלה נותנת אומץ להעז ולנסות לעזור. ואחרי הכל, הרי בשביל זה כולנו למדנו כל כך הרבה שנים.

בוגרת התכנית, 2017-2018

 לכן אני פותחת אחת לשנה תכנית ליווי קליני למטפלים ומטפלות בצמחי מרפא סיניים בתחילת דרכם.

הנה מה שיקרה בתכנית הבאה שתיפתח לקראת סוף 2019:

 

  • נלמד מחדש את צמחי המרפא הפרקטיים לקליניקהבלי צמחים היסטוריים או אסורים לשימוש. המטרה היא להכיר לעומק צמחים שבאמת ישמשו אותך בקליניקה. עברת מספיק קורסים תיאורטיים.
  • נפתור מקרים מהקליניקה שלך, של החברים בתכנית, ושלי. זה יאפשר לך לתת צמחים לכל מטופל בביטחון. גם אם תהיה לו בעיה שלא טיפלת בה אף פעם.
  • נרגיע את הקולות הפנימיים שלוחשים לך ״אין לי באמת ניסיון״. הניסיון שלי כאן בשבילך, כדי לפתח בך ניסיון משלך.
איך לתת צמחים לכל מטופל בביטחון פנינה דרויאן
מה לא צריך כדי להיכנס לתכנית:

זיכרון פנומנלי, או זיכרון בכלל, של הצמחים. אחת המטרות היא לחזור על כל צמחי המרפא הפרקטיים. אם עברת קורסים בבודדים, פורמולות, ואבחנה מבדלת- גם אם שכחת הכל מאז המבחנים- יש לך את הידע הדרוש.

 

כל מפגש יתחלק ל-3:

שאלות על הדרך

כמו לכל מטפל, יש לך שאלות על בחירת כיוון, על בניית הקליניקה, ועוד שאלות של חוסר וודאות. אני אשאיר להן מקום בסוף כל מפגש ולחלוק מהדרך שאני עברתי- שדומה לדרך שלך עכשיו.

פתירת מקרים מהקליניקה

זה החלק העיקרי של כל מפגש בתכנית. כאן נחפור לעומק בכל מקרה, נלמד מה ואיך לשאול, נרכיב פורמולה, ונעקוב אחרי המקרים בכל מפגש. כאן אענה לכל השאלות לגבי המטופלים שלך.   

לימוד צמחי מרפא פרקטיים לקליניקה

אני אוריד ממה שלמדת ב-3 השנים בלימודים את הצמחים והפורמולות ההיסטוריים והלא-פרקטיים. את השאר- הצמחים שישמשו אותך כל יום- אחלק לביסים קטנים שניקח בכל שבוע.

 

רוצה לדעת מתי נפתח המחזור הבא?

אני אשמח להודיע לך כשהמחזור הבא ייפתח, לקראת סוף 2019 (תחילת תש"פ).

צריך רק למלא את שמך וכתובת המייל בטופס, ואשלח לך מייל ברגע שההרשמה למחזור הבא תיפתח. עד אז, אשלח לך מייל פעם בחודש, שיתחיל לעזור לך לטפל יותר טוב בצמחים.

בינתיים- אם יש לך צורך בייעוץ קליני פרטי– אפשר לשלוח לי מייל.

מה משתתפי התכנית מספרים

קבוצה תומכת לאחר סיום הלימודים זה מאוד חשוב. זה מקום מצויין לעלות שאלות וקשיים וגם להתקדם וללמוד מבחינה מקצועית. אני חושבת שפנינה מאוד קשובה לצרכים שלנו וגמישה ובודקת מה נכון לעשות כל פעם מחדש.

אהבתי במיוחד את הקשר שנוצר בינינו והשיח שלוקח גם לנושאים של דיקור, אלמנטים, יחסים עם מטופלים והבנה יותר טובה של עצמנו. ויחד עם זה שאנחנו עוברים על מקרים ומרכיבים פורמולות למטופלים אמיתיים ומשנים לפי הצרכים. אני מרגישה שהתכנית משמרת את הידע שיש לי בצמחים ושאני מפתחת כלים להבין פורמולות יותר טוב ולהרכיב למטופלים. זה שינה לטובה את הצורה שהסתכלתי על הצמחים והפורמולות.

תודה!!!

 

 

אילנה שרל-פוקס

מטפלת ברפואה סינית

השינוי העיקרי שחל בי מאז תחילת התכנית זה הביטחון לבנות לבד פורמולה למטופל, הידיעה שיש מישהו מקצועי שבודק את הפורמולה ומדייק אותה, נותנת לי שקט נפשי. יחד עם הביטחון גדל גם הרצון לתת כמה שיותר פורמולות.

אהבתי שהלימוד מתקיים בקבוצה קטנה, לי זה היה מאוד חשוב. נותן מספיק מקום לכל אחד לשאול שאלות.

 

רימה קיגלמן

מטפלת ברפואה סינית

 

מאז תחילת התכנית הרגשתי שתחושת הבטחון שלי בהליך הבירוקרטי, בפוטנטיות של הצמחים אל מול תופעות הלוואי האפשריות- הכול התמתן וקיבל פרופורציה :)

פנינה רציתי להודות לך באופן אישי על הזמן והנכונות שלך, ההשקעה שלך בכל מייל עם פירוט מסודר ומפורט של התכנים שעברנו עליהם. זה ניכר שיש לך ידע רב אהבה ואמונה בתחום ורצון להעביר את כל זה הלאה אז תודה לך, זה בהחלט מורגש ❤

 

קטיה קלצ׳קין

מטפלת ברפואה סינית

שאלות נפוצות

האם יהיה זמן בשביל השאלות שלי?
 

אני מקבלת רק 6 תלמידים לתכנית בדיוק כדי שאוכל לתת לך את תשומת לבי המלאה, ולענות על כל השאלות שלך. בכל מקרה, תמיד אפשר לכתוב לי מיילים לגבי התייעצות במשך השבוע.

 

האם צריך להכיר את כל הצמחים בעל פה?
לא. אחת המטרות היא לחזור על צמחי המרפא והפורמולות הפרקטיות.
האם אוכל לתת פורמולה לכל אחד מהמטופלים שלי?
כן, למעט מקרים שדורשים התמחות ספציפית- כי אי אפשר להיות מומחים בהכל. נדבר על כל מקרה שיעלה, ובמקרים שדורשים התמחות ספציפית- אספר לך את כל מה שאני יודעת, כולל למי אני מעבירה מקרים כאלה.
למי התכנית לא מתאימה?
  • למי שלא רוצה לעסוק בצמחים.
  • למי שרוצה רק הרצאות פרונטליות ולא רוצה לעבוד בכלל בבית. זו תכנית ליווי קליני למטפלים שרוצים להתאים למטופלים שלהם פורמולות יעילות. זה דורש ארגון של המקרים, השאלות, וגם חזרה על צמחי מרפא בבית. אין דרך אחרת לבנות ידע קליני משלך.
מתי ניפגש?
 

 

ניפגש אחת לשבוע במשך 3 שבועות, ואז נעשה שבוע הפסקה להטמעה. השבוע הזה מיועד לשיעורי בית אם לא הספקת להכין, איסוף מקרים, חזרה, ומנוחה.

שבועות ההטמעה האלה יגיעו במקום חופשת סמסטר. הם יאפשרו חופשה בלי לצאת מהפוקוס. כל סטודנט לשעבר שחווה את התפרקות סמסטר ב׳ יבין…

אם יהיו חגים, שבועות ההטמעה יזוזו לפיהם כדי שלא נגיע למרווחים גדולים מדי.

בתחילת השנה ארשום אותך ל-Google Calendar של התכנית, כדי שכל המפגשים יוכלו להתעדכן בלוח השנה שלך.

 

 

כמה זמן זה ידרוש ממני?
 

3 שעות בשבוע למפגש שלנו, ועוד שעה-שעתיים בשבוע של עבודה בבית. היא תכלול סיכום צמחים, סידור ושליחת מקרים מהקליניקה שלך. את עבודת הבית או חלק ממנה אפשר יהיה לדחות לשבועות ההטמעה.

 

מה אם אני רוצה להתמחות בקרדיולוגיה/ילדים/אונקולוגיה/...? האם התוכנית תתאים לי?

אני למדתי קרדיולוגיה ומטפלת בילדים על הספקטרום האוטיסטי, אבל התכנית לא תהיה התמחות. היא תכנית שמלווה אותך כדי שיהיו לך את הכלים לטפל במצבים הכי נפוצים שיגיעו אלייך, שלא דורשים התמחות ספציפית. זה דומה להנחיה בקליניקות שנה ד׳, רק בצמחים.

ומה יקרה אחרי התכנית? מה אם יהיו לי שאלות?
 

אני לא נעלמת לשום מקום! יהיה לתכנית שלב מתקדם שבו ניפגש אחת לחודש ונפתור מקרים מהקליניקה. הוא לא יהיה חובה, ונדבר עליו לקראת סוף השנה. ובין לבין, תמיד אפשר לכתוב לי מיילים.

 

איך נראה כל מפגש?
כל שבוע אנחנו מדברים על מקרים, ועוברים על צמחי מרפא בודדים לפי קבוצות. חלק נוסף של המפגש הוא שאלות על הדרך- בניית קליניקה, התפתחות מקצועית וכו׳. כל אחת ואחד ומה שמעסיק אותו. אל החלק השלישי מגיעים רק אם יש שאלות.
יש תהליך מסודר לשליחת מקרים לדיון. מסדרים את המקרה ושולחים אליי עד יום ראשון לפני המפגש. אני מעבירה לכולם, כדי שכולם יוכלו להתנסות בכתיבת מרשם למקרה (גם אם הוא לא שלהם). אין חובה לכתוב פורמולה למקרה שהוא לא שלך, אבל מומלץ מאוד כי זו דרך ללמוד. ביום רביעי אנחנו מדברים על המקרה, וכל אחד יכול לשאול שאלות.
אחרי כל פגישה אני שולחת מייל סיכום שלה, עם תקציר של מה שדיברנו עליו, פורמולות שכתבנו או מאמרים שהתייחסנו אליהם, עם משימות לשבוע הבא ומה צפוי לנו בהמשך.
משתתפי התכנית יכולים להפוך למטופלים בתכנית, אם הם רוצים. כך, אני עורכת להם תשאול בזמן המפגש, ומזמינה עבורם פורמולה. אנחנו עורכים מעקב על מצבם משבוע לשבוע. זו דרך נפלאה ללמוד ממקרים ב-live, וגם לקבל טיפול בצמחים.

רוצה לדעת מתי נפתח המחזור הבא?

אני אשמח להודיע לך כשהמחזור הבא ייפתח, לקראת סוף 2019 (תחילת תש"פ).

צריך רק למלא את שמך וכתובת המייל בטופס, ואשלח לך מייל ברגע שההרשמה למחזור הבא תיפתח. עד אז, אשלח לך מייל פעם בחודש, שיתחיל לעזור לך לטפל יותר טוב בצמחים.

בינתיים- אם יש לך צורך בייעוץ קליני פרטי– אפשר לשלוח לי מייל.

פנינה דרויאן
 

 זאת אני- פנינה דרויאן.

אני מטפלת ברפואה סינית- צמחי מרפא סיניים, דיקור סיני ושיאצו.

סיימתי בהצטיינות יתרה את לימודי הרפואה הסינית בקמפוס ברושים באוניברסיטת ת״א, עברתי התמחות בטיפול על פי חמשת היסודות וה-Shen עם יאיר מימון, והתמחות בטיפול בילדים בצמחי מרפא סיניים עם גלעד ארבל.

בין 2010-2011 התגוררתי בבייג׳ינג, סין, ועברתי התמחות קלינית בטיפול בקרדיולוגיה ורפואה פנימית במרפאות החוץ של ה-CACMS, China Academy of Chinese Medical Sciences.

אני המתרגמת והעורכת של חומרי הלימוד לקורס אבחנה מבדלת בצמחי מרפא סיניים בקמפוס ברושים, ומחברת הטור ״רפואת האדמה״ בנושא רפואת צמחים סינית בעיתון הישראלי לרפואה סינית, ״אורז״.

כיום, אני משלבת טיפול ברפואה סינית בחדר סנוזלן, מתמחה בטיפול בילדים על הספקטרום האוטיסטי, ומרצה בקורסי רפואת הצמחים הסינית בקמפוס ברושים.

WhatsApp שלחו וואטסאפ